Gunvald Johansen Bygg, Avd Botek mottok en henvendelse fra Ragnhild og Anders i Trondheim. Begge hadde fått fast jobb i Lofoten, og ønsket å bygge nytt hus. Tomten hadde de bare sett på satellittbilder og i annonse på finn.no. På grunn av småbarnsliv og coronarestriksjoner, måtte prosessen gjøres over Teams og telefon, og eneboligen stod ferdig første gang paret fikk se den med egne øyne.

Komplett som utgangspunkt
Eneboligen Komplett var valgt ut som ferdig prosjektert bolig for tomten. Her ønsket kunden å gjøre store endringer på planløsningen, og hadde tydelige ønsker for løsninger.
- Denne utgaven av Komplett er kraftig omtegnet fra originalen, og skallet er det eneste originale som er igjen, forteller prosjektleder i Nordbohus Botek, Tore Holmen.

Planløsningen ble endret slik at det i tillegg til stue og kjøkken, kom det også soverom, bad og garderobe i andre etasje. Ragnhild og Anders ønsket også åpenhet, romfølelse og mye lys til både egen komfort, og for å sørge for at hobbyen med grønnplanter også fikk behovet for dagslys dekket. I tillegg til store og mange vindusflater har helhet mellom rom vært viktige, Tore Holmen utdyper:
- Kunden valgte likt gulv i hele boligen, for å skape en rolig effekt for øyet som ser. Laminat med lange staver ble lagt gjennomgående på gulvene, og på baderommet var de så heldige å finne en type vinylgulv som så helt lik ut som laminatet. På den måten ser det ut som at man også har tregulv på badet, en veldig stilig effekt, forteller prosjektleder Tore Holmen.

Vedlikeholdsfri kledning
Ragnhild og Anders ønsket en vedlikeholdsfri fasade på huset sitt, og i samarbeid med Botek så de på mange ulike muligheter, blant annet MøreRoyal og Kebony. Valget falt til slutt på platekledning fra AluTile.
- Dette er plater laget av aluminium, og er helt vedlikeholdsfrie, man trenger kun å spyle de en gang i året, og platene kunne leveres i alle slags farger, forteller Tore Holmen. På boligen gikk valget på hvit farge.

- Ikke bare gir slike plater huset en veldig unikt uttrykk, men det harmonerer stilrent med innsiden også, som består av glatte- og listefrie vegger. I tillegg valgte vi vinduer fra NorDan sin BlackLine-serie. Sammen med hvite aluminiumsplater og andre sorte detaljer, ble dette en veldig stilig kombinasjon.
Tillit og god kommunikasjon
Det er ikke hverdagskost at noen velger å bygge hus uten å fysisk ha sett verken tomt eller mulighet for å følge byggeprosessen, men byggingen av Komplett med Anders og Ragnhild har vært mulig på grunn av fleksibilitet, tilgjengelighet for hverandre og en engasjert prosjektleder.
- Jeg har ukentlig holdt de informert og oppdatert med bilder og videoer. I tillegg har vi kommunisert både på mail og Teams. Ragnhild og Anders har brukt byggevarehandlere i Trondheim for å se på hva de har ønsket seg, og så har vi brukt det i huset. Det er viktig for oss at kunden skal få det de ønsker, understreker prosjektleder Tore Holmen.
- I tillegg har kunden stilt opp for teamet som har jobbet med huset; de Vippset penger til meg, slik at jeg kunne kjøpe kake til snekkerne. Det ble godt mottatt, smiler Tore Holmen.
Skrevet av Bennett Reklamebyrå
og Stian Moursund, markeds- og kommunikasjonssjef i Nordbohus
FOTO: Eivind Biering-Strand, Lofotposten Marked